Hlavní partner

Logo Svijany

Sponzoři

Kovo Mazánek

Logo Maziva

Logo UNIVOK

Logo TREVOS

Logo DDsport

Za podpory

Logo Bousov

Logo AMKDBK

Propozice závodu Fichtl MAZEC 24 hodin 2019


Základní informace

název závodu: Fichtl MAZEC 24 hodin
termín konání: 28. až 29. června 2019
místo konání závodu: Dolní Bousov – areál Rachvala
závod: 24 hodinový závod pionýrů
kategorie: speciál a originál
přihlašování: nutné předem na webu závodu
pořadatel: AMBSK Pavel Pěnička
ředitel závodu: : Ing. Pavel Pěnička, PhD.
vedoucí realizačního týmu: Ladislav Stránský

Přihlašování a Zapsání do závodu

Předností přihlašování pro týmy, které se zúčastnily závodu v Dolním Bousově minimálně 4x (stejný název týmu, stejný zástupce týmu), bude spuštěno 15. listopadu 2018, nebude probíhat klasicky přes formulář na našem webu, ale přes email fichtl@motocrosscup.cz. Do předmětu emailu napište fichtl2019, do textového pole uveďte startovní číslo, kategorii, jméno týmu, jméno zástupce týmu, adresu a telefon. Každý tým odesláním přihlášky potvrzuje, že se seznámil s pravidly závodu a souhlasí s uchováním údajů dle GDPR. Předkolo bude dostupné do 18. listopadu 2018. Poté Vám na email přijde shrnutí přihlášky a informace k platbě, startovné činní 2000 Kč, které je možno uhradit nejdéle do 30. listopadu 2018.

1. kolo přihlašování bude spuštěno 23. prosince 2018 na webových stránkách fichtl.motocrosscup.cz. Po vyplnění přihlášky vám na vámi zadaný email přijdou informace o způsobu úhrady startovného. Až po připsání startovného bude váš tým zapsán do závodu. Startovné pro předností přihlašování činí za šestičlený tým 2000 Kč, pro první kolo přihlašování činí 2200 Kč. Pro další kola přihlašování činí startovné 2500 Kč. Poslední kolo přihlašování bude ukončeno nejdéle 25. května 2019 a poslední platby budou přijímány do 31. června 2019. Základní kapacita závodu je 115 týmů, pořadatel ji však může navýšit. Na vrácení zaplaceného startovného není právní nárok, mimo situace, že by se závod neuskutečnil vinnou pořadatele. Startovné si mohou týmy mezi sebou prodávat, změna údajů v přihlášce (jméno týmu, jméno zástupce týmu, …) je zpoplatněna částkou 200 Kč, žádost o změnu se podává písemně formou emailu. V termínu konání závodu je na místě možno změnit pouze kategorii.

Každý tým svým přihlášením souhlásí s uchováním všech osobních údajů dle platného nařízení o GDPR v rámci nařízení (EU) 2016/679 a se zasíláním reklamních sdělení na email, který byl uvedený v přihlášce.

Tým

Jeden tým je složen maximálně ze čtyř jezdců. Každý z jezdců musí být zdravotně způsobilý pro účast v závodě a během závodu nesmí být pod vlivem alkoholických a jiných omamných látek. Na přejímce před závodem podepíše každý jezdec formulář o seznámení s podmínkami závodu. Účast v závodě je na vlastní nebezpečí a pořadatel neručí za vzniklé zdravotní komplikace. Závodu se mohou zúčastnit jezdci starší 13 let, přičemž pro jezdce ve věku od 13 do 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce (zvláštní formulář), navíc zákonný zástupce musí být po celou dobu přítomen v místě konání závodu.
Každý jezdec je povinen používat homologovanou přilbu, ochranné brýle a pevné boty. Ostatní výstroj je na volbě každého jezdce, přičemž svojí výstrojí nesmí ohrozit ostatní účastníky závodu. Závod je na vlastní nebezpečí.

Technické specifikace stroje

Každý tým může mít ve svém depu pouze jeden motocykl a jeden náhradní motor. Vše bude označeno při technické přejímce.

Kategorie speciál

- Rám: libovolný
- Motor: Jawa 50, typ 550, 555, 05, 20, 21, 23
- Blok motoru (kartery): Povoleny úpravy v místech uchycení k rámu (zkrácení nebo zesílení držáků) a vývodu startovací páky (zkrácení, zaslepení nálitku). Jakékoli další úpravy na vnější (pohledové) straně odlitku zakázány. Zachována originální rozteč „šteftů“.
- Víko zapalování a ovládání spojky libovolné, zapalování libovolné (musí se vejít do karteru)
- Víko spojky originální, bez rozšiřovací podložky či návaru
- Hlava válce libovolná, chlazená vzduchem
- Válec použitý z Jawa 50 výše uvedených typů, chlazený vzduchem.
- Povoleno zvětšení plochy chladících žeber návarky na originální odlitky. Povoleno odstranění prvního chladícího žebra ze strany sacího kanálu k uchycení podložky nebo domečku pro klapky. Povoleno zkrácení délky odlitku válce. Další úpravy na vnější straně odlitku (přepouštěcí kanály, výfukový kanál, …) zakázány.
- Rozvod sání pístem – vrtání 41,75 mm, zdvih 44 mm
- Rozvod sání klapkami – vrtání 40 mm, zdvih 44 mm
- Převodovka libovolná, musí se vejít do originálního odlitku.
- Sekundární převod libovolný
- Tlumič výfuku (koncovka) je povinný.

Kategorie originál

Rám: originál Jawa 50, typ 550, 555, 05, 20, 21, 23. Přední i zadní tlumiče originál nebo repliková druhovýroba fuknčně shodná s originální, zakázáno stavitelné předpětí pružiny. Kola 16 palců, plášť – dezén libovolný. Stupačky mohou být sklapovací. Stupačkový kříž – možno vyztužit, držák výfuku – možno vyztužit. Vyztužení mezi krkem a rámem povoleno pouze u použití nádrže z typu Jawa 23 (Mustang). Jiné výztuhy jsou zakázány. Odstrojení stroje při zachování pravidla bezpečnosti.
- Motor: originál Jawa 50, typ 550, 555, 05, 20, 21, 23. Na motoru musí být vše originální (kartery, víka, válec, hlava, zapalování, karburátor, spojka, primár, převodovka, výfuk a koleno výfuku nebo repliková druhovýrova. Válec – s originálním počtem a tvarem sacích, přepouštěcích a výfukových kanálů, vrtání 40 mm. Ojnice – může být na jehlách. Rozeta: 55 zubů
- Filtrace vzduchu pouze z výše uvedených typů, přímý filtr zakázán.

Startovní číslo a osvětlení

Každý tým si při registraci může vybrat startovní číslo od 1 do 115 (není-li navýšena kapacita). Toto číslo musí být viditelně umístěno na závodním stroji na přední tabulce pod řidítky a na obouch bočních stranách. Pro rozlišení kategorií jsou dvě barevné kombinace vest, týmy kategorie originál musí mít oranžovou reflexní vestu s černým číslem na zádech, kategorie speciál vestu světle zelenou (popřípadě žlutou) s černým číslem. Týmy si mohou nechat vyrobit speciální dresy, ovšem reflexní plocha a rozmístění reflexních prvků musí odpovídat normě ČSN EN ISO 20471:2013. Každý jezdec může mít vlastní vestu. Čísla musí být dobře čitelná, na vestu nastříkaná černým sprejem podle šablony.

Každý stroj musí být osvětlen vzadu viditelným červeným světlem, vpředu světlem bílým. Světla nesmí oslňovat ostatní účastníky. Pořadatel na určí povinnost zapnout světla, až se začne stmívat. Pokyn bude uskutečněn krouživými pohyby bílým světlem či bílou vlajkou. Povinnost svícení trvá do 5:30. Při nesplnění některých bodů může pořadatel po upozornění daného jezdce poslat do depa, aby zjednal nápravu. Při opakovaném jednání Propozice závodu Fichtl MAZEC 24 hodin 2018 4 z 6 může udělit týmu penalizaci, popřípadě může tým vyloučit ze závodu. Kontrola osvětlení strojů bude probíhat namátkově celou noc

Pořadatel a jeho pokyny

pořadatel závodu: AMBSK Pavel Pěnička
ředitel závodu: Ing. Pavel Pěnička, PhD. (fichtl@motocrosscup.cz)
vedoucí realizačního týmu: Ladislav Stránský (stransky@motocrosscup.cz)
hlavní technický komisař: Jan Vejnar (fichtl@motocrosscup.cz)
jury: ředitel závodu + vedoucí realizačního týmu + technický komisař

Pořadatel vyvěšuje důležité informace na oficiální tabuli závodu, kterou jsou všichni jezdci povinni během závodu sledovat. Informace budou také hlášeny. Během závodu jsou jezdci povinni dodržovat pokyny traťových komisařů. Pokyny budou prováděny pomocí vlajek nebo světelnými signály.

žlutá vlajka: nebezpečí, povinnost snížit rychlost, zákaz předjíždění
zelená vlajka/světlo: upozornění na start závodu / trať je volná
červená vlajka/světlo: chybný start / zastavení závodu – neprodleně zastav stroj
modrá vlajka: namátková kontrola – zajeď do kontrolního boxu a zastav stroj, motor nech běžet
šachovnicová vlajka: start závodu / cíl závodu
černá vlajka: vyloučení daného týmu ze závodu
bílá vlajka: povinnost rozsvítit světla
blikající žluté světlo: nebezpečí, povinnost snížit rychlost, vozidlo pořadatele na trati
blikající modré světlo: velké nebezpečí, povinnost snížit rychlost, popřípadě zastavit, vozidlo sanitky na trati
bílá tabule s černým číslem patnáct: 15 sekund do startu

Porušení pravidel

Pořadatel si nárokuje možnost udělení penalizace – odečtení kol, popřípadě může tým vyloučit ze závodu

nedodržení trati/výjezd z depa jinou trasou, než určí pořadatel – odečtení 4 kol
výměna jezdců mimo depo – odečtení 2 kol
tankování mimo depo – odečtení 2 kol
jezdec na trati bez vesty – odečtení 2 kol
při dalších prohřešcích pořadatel může jezdce upozornit (při menších prohřešcích), nebo může odečíst týmu 2 kola, v závažných případech 5 kol (ohrožování ostatních účastníků, jízda bez helmy, …), při opakování 10 kol, popřípadě tým vyloučit

Depo

Vjezd do depa bude umožněn od čtvrtka 27. června (15:00) do pátku 28. června (12:00). Každý tým se musí po příjezdu dostavit na akreditaci, kde obdrží 6 ks akreditačních pásek. Každý tým bude mít vyhrazen svůj box, který si tým vybere při příjezdu, kdo dříve přijede, bude si moct vybrat místo dle svého zájmu, musí ovšem nahlásit vybraný box pořadateli. Většina boxů je velká zhruba 4x9 metrů a je nutné, aby každým tým toto dodržel, pokud nebude tato podmínka splněna, může pořadatel udělit penalizaci, popřípadě tým ze závodu vyloučit. Záchytné parkoviště pro auta týmů, které se do boxu nevejdou, bude mimo depo. V depu je rozmístěno několik elektrických rozvaděčů, ke kterým se mohou týmy připojit, ovšem počet je omezen a odběr elektrického proudu není garantován pro všechny týmy, doporučujeme pro jistotu vlastní elektrocentrálu. Elektrocentrála je povinná při využití svářeček a dalších energeticky náročných zařízení. V prostoru depa je nutné jezdit pomalu a během závodu do něho mohou vjíždět pouze závodní speciály. Každý tým je povinen mít ve svém zázemí práškový hasicí Propozice závodu Fichtl MAZEC 24 hodin 2018 5 z 6 přístroj o objemu minimálně 2 Kg a z důvodu ekologie rovněž podložku, která musí být vždy umístěna pod motocyklem. Při pohybu v prostoru depa je nutno dodržovat opatrnost. Depo je vybaveno WC a sprchami. Do depa a vůbec do celého areálu závodu je zakázáno vstupovat se střelnou zbraní nebo s jinými nebezpečnými věci. Depo není nikterak hlídáno a každý tým ručí za své věci sám.

Orientační časový harmonogram

vjezd do depa od 27. června (15:00) do 28. června (12:00) Je zakázáno vjíždění na trať až do oficiálních tréninků, bude vyznačeno testovací kolečko, na kterém bude možno testovat pouze v pátek v době od 10:00 do 15:00
pátek:
- 11:00 – 15:00 technická přejímka
- 14:00 – 15:30 administrativní přejímka
- 15:30 – 16:25 zaváděcí kolo + oficiální trénink
- 16:45 – řazení na start (podle data přihlášení)
- 17:00 – start závodu

sobota:
- 17:00 – cíl závodu
- 17:05 – technická kontrola
- 18:00 – slavnostní vyhlášení

Přejímka

Účast na přejímce je povinná pro všechny týmy. Přejímka je rozdělená na dvě části – technickou a administrativní. Technická bude probíhat od 11:00 do 15:00, na tuto přejímku je nutno přijít se závodním strojem, s náhradním motorem a reflexní vestou. Každý motor bude označen. Technický komisař musí povolit účast stroje v závodě, provede vizuální kontrolu a namátkově provede hloubkovou kontrolu. Technický komisař má právo vyloučit stroj ze závodu. Technický komisař provede také kontrolu čitelnosti čísla reflexní vesty. Pokud bude vše podle pravidel, vystaví týmu formulář. Od 14:00 do 15:30 bude probíhat administrativní přejímka, na kterou se dostaví zástupce týmu s formulářem, který vystavil technický komisař při technické přejímce a s formulářem o složení týmu. Následně bude provedena kontrola platby a bude vydán čip časomíry

Závod

Jezdci musí dodržovat všechny výše uvedené body. Řazení na start závodu je dle kategorií, první část startovního prostoru zaujmou týmy kategorie speciál, druhou část týmy kategorie originál, řazení není dle data přihlášení, kdo se dříve dostaví na start, bude mít výhodnější pozici. Startuje se stylem Le Mans. Jezdec stojí naproti svému stroji cca 15 metrů a po odstartování závodu k němu musí doběhnout, nastartovat a vydat se na trať. Stroj může být na stojánku, čí držen jedním z členů týmu (mechanikem). Každý jezdec se musí chovat ohleduplně a nesmí nikoho záměrně ohrozit. Během závodu se každý jezdec musí řídit pokyny pořadatele. Během závodu bude na tarti vyhrazen kontrolní box, kde bude probíhat namátková kontrola dodržovaní technických pravidel. Náhodně vybraný tým bude zastaven a zkontrolován. Po ukončení závodu jsou první tři týmy povinny neprodleně přijet na technickou kontrolu. Té se účastní maximálně dva lidi z jednoho týmu. Prostor technické kontroly není zpřístupněn divákům. Výsledky budou zveřejněny nejdéle 15 minut před vyhlášením a lze proti nim podat protest. Všechny další protesty je možné podávat také až po skončení závodu a to písemně s poplatkem 300 Kč. V případě uznání protestu bude částka vrácena. Protest se podává řediteli závodu a projedná ho jury. Proti rozhodnutí jury nelze podat protest. Na vyhlášení se musí dostavit všichni členové týmu (pokud zdravotní stav dovolí).

Diváci

Vstupné na celý závod činí 50 Kč, po zaplacení obdrží návštěvník akreditační pásku s nápisem divák. Divák je po vyzvání povinnen ukázat tuto pásku pořadateli (pořadatel se prokáže akreditační páskou s nápisem pořadatel). Děti do 12 let mají vstup zdarma. Diváci musí dodržovat pravidla závodu a uposlechnout příkazy pořadatelů. Musí dodržovat vyhrazený prostor a nesmí vstupovat za pásku. Do prostoru depa je vstup povolen. Jak v depu, tak po celém areálu sportoviště je pohyb na vlastní nebezpečí. Do areálu je zakázáno vstupovat se střelnou zbraní či dalšími nebezpečnými věcmi, které by mohly ohrozit zdraví účastníků závodu. O vyloučení diváka ze sportoviště rozhodne pořadatel akce. Každý divák může být v prostoru závodiště natočen či vyfocen a tento materiál může být použit ke komerčním účelům.

Média

Veškerý materiál (foto, video, audio), který byl pořízený během konání závodu, může pořadatel použít ke komerčním účelům a propagaci. Každý, kdo nějaký materiál během závodu pořídí, je povinen na přání pořadatele daný materiál poskytnout.

Závěrečné ustanovení

Pořadatel si nárokuje upravit pravidla v termínu konání závodu, vydá o tom však písemnou informaci a zveřejní ji na oficiální vývěsnou tabuli. Pořadatel může zrušit závody, informaci však musí zveřejnit nejméně jeden týden před startem závodu. Pořadatel poté do 30 dnů pošle zpět peníze na účet, ze kterého bylo startovné zaplaceno, ve výši 1900 Kč (v případě druhého 2100 Kč a dalších kol přihlašování 2400 Kč. 100 Kč je použito na poplatky.) Důvodem zrušení může být, pokud do závodu nebude zapsáno alespoň 50 týmů nebo z jiných důvodů, které musí být zveřejněny. V průběhu závodních dnů (27. 6. – 29. 6.) může pořadatel závody zrušit, popřípadě zkrátit a to při špatných klimatických podmínkách, které by mohly ohrozit účastníky závodu bez nároku na vrácení jakékoliv finanční částky. Každý účastník může být vyfocen či natočen a tento materiál může být využit ke komerčním účelům. Každý účastník je povinen seznámit se těmito propozicemi a dodržovat je.


Hlavní formulář do závodu ke stáhnutí: ZDE

Formulář pro neplnoleté jezdce: ZDE


Tyto propozice byly vydány 9. října 2018 a v tento den vstupují v platnost.